Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
446
Makale Görünüm Sayısı
1874265

Geçtiğimiz hafta Afyonkarahisar’ı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan ilçemiz Belediye Başkanı ‘Millet Bahçesi’ sözünü almış. İlçemizden Jandarma Er Eğitim Taburu’nun ayrılmasından sonra Adaçal’ın eteğinde bulunan bu alana son zamanlarda gittiniz mi bilmiyorum. Ancak, askeri birlikten sonra bu alan gerçekten çok bakımsız kalmıştı. Belediye Başkanı Koyuncu’nun, bu alan için ‘Millet Bahçesi’ sözü alması çok isabetli olmuş. Önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacaktır. Umarız en kısa sürede tamamlanır ve ilçemize kazandırılır. Bu konuda emeği geçen başta Be lediye Başkanı olmak üzere herkese bir Emirdağlı olarak teşekkür ediyorum.
Geçtiğimiz Pazartesi günü açıklanan Haziran ayı normalleşme tedbirleri kapsamında haftaiçi ve Cumartesi de dahil sokağa çıkma yasağı 22.00’ye uzatıldı. Yani Cumartesi günü uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Cumartesi 22.00’den Pazar 05.00’e kadar ise (Pazar günü tam gün) sokağa çıkmak yasak. Vakalardaki azalma devam ediyor. Geçtiğimiz hafta da değindiğim gibi aşılamanın hızlanmasıyla vakaların düşmesi ve yasakların Temmuz ayında biraz daha gevşetilmesi bekleniyor. Bu arada düğün, nişan gibi etkinlikler de artık serbest. 15 Haziran’dan sonra ise düğünlerde yeni bir aşamaya geçiliyor bu tarihten sonra hem yemek ikramı serbest olacak hem de sayı sınırı olmayacak.
Yurtdışından Türkiye’ye gelişlerle ilgili de yeni gelişmeler var. Birkaç gün önce açıklanan yeni seyahat kuralına göre; “Türkiye’ye girişten en az 14 gün önce Covid-19 aşısının tamamlandığına ya da son altı ay içerisinde Covid-19 hastalığının geçirildiğine dair resmi bir belge ibraz edilmesi durumunda yolculardan negatif PCR testi talep edilmeyecek. Ayrıca bu kişilere karantina tedbirleri de uygulanmayacak” denildi. Alınan kararların zamanla tüm Avrupa ülkeleri içerisinde uygulanacağını düşünüyorum. Yani Türkiye’ye gelmeden 14 gün önce aşısı tamamlanan vatandaşlarımız (şimdilik sadece Almanya için geçerli) PCR test sonucu almak zorunda kalmayacak. Belçika, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin de önümüzdeki günlerde bu seyahat kuralını uygulaması durumunda bu yaz Emirdağ kalabalık olur diye düşünüyorum. Yani aşısı tamamlananlar sıkıntısız bir şekilde Türkiye’ye gelebilecekler. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.
Sağlıcakla kalın, Allah’a emanet olun...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile