Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
446
Makale Görünüm Sayısı
1874204

En son yayınlanan illere göre virüs haritasında Afyonkarahisar’ın rengi turuncuya dönüştü. Bu şu demek oluyor Afonkarahisar’da virüs “yüksek risk” grubunda. Kırmızı yani “çok yüksek risk” ile turuncu yani “yüksek risk”li illerde Cumartesi günleri sokağa çıkmak serbest. Ancak Cumartesi saat 21.00’den itibaren Pazartesi saat 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı var. İlçemizin de dahil olduğu turuncu bölgede bu Pazar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Cumartesi saat 21.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı başlıyor. Hemşehrilerimizin buna göre hazırlıklarını yapmaları gerekiyor. İlçemizde de tüm Türkiye gibi vakalarda artış var. Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye’de haftasonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ramazan boyunca uygulanacak olan yasakların ardından temennimiz Ramazan Bayramıyla beraber hayatın biraz daha normalleşmesi.
HES KODU UYGULAMASI
Geçtiğimiz günlerde ilçemizdeki bir bankadayım. Bankadaki görevli Emirdağ’daki HES kodu uygula masından bahsetti. HES kodunun bazı bankalarda ve resmi kurumlarda sorgulandığını bazılarında sorgulanmadığını; sorgulanacaksa her yerde sorgulansın sorgulanmayacaksa hiçbir yerde sorgulanmasın gibisinden serzenişte bulundu. Ben de bazı bankalarda HES kodunun sorgulandığına bazılarında sorgulanmadığına şahidim. HES kodu sorgulamasında kişinin karantinada olup olmadığı, temaslı olup olmadığı vs. bilgilerine istinaden “riskli” veya “risksiz” olduğu çıkıyor. Bu konuda ilçe Hıfzısıhha Kurulu’nun bir karar alarak uygulamanın bir standarda bağlanması gerektiğini düşünüyorum. Artık herkesin bir HES kodu var. HES kodu sorgulaması da akıllı telefonlar sayesinde sani yeler içerisinde yapılıyor. İlçe Hıfzısıhha Kurulu’nun alacağı kararla bu konu hızlı bir şekilde çözüme kavuşacaktır.
Yedinci ay’a sayılı günler kaldı. Geçtiğimiz yıl virüsten dolayı esnaf yedinci aydan umduğunu bulamadı. Ancak bu yedinci ayda durum nasıl olacak bilemiyoruz. Başta Belçika olmak üzere Avrupa’nın birçok kentindeki gurbetçi hemşehrilerimiz yedinci ayı bekliyor. Ülkemizde ve Avrupa’da vakaların artışa geçtiğini biliyoruz. Ancak, yedi nci aya kadar aşılamanın hızlanmasıyla virüs vakalarında bir azalma olacak diye bekliyoruz. Aşılamanın etkisiyle vakalar azalırsa yedinci ayda Emirdağ ciddi anlamda kalabalık olur. Bu da hem gurbetçilerimizin hem de esnafın yüzünün gülmesi demek. Umarım aşılamayla beraber herşey beklenilen gibi olur ve insanların biraz da olsa yüzü güler...
 Sağlıcakla kalın, Allah’a emanet olun...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile