Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
288
Makale Görünüm Sayısı
618376

Emirdağ yıllardır işsizlik ve istihdam sorunu nedeniy le hem yurtiçine hem de yurtdışına göç vermeye devam eden bir ilçe konumunda.
Bugün insanların özellikle de gençlerin Emirdağ’dan ayrılmalarının temel sebeplerinden biri işsizlik. Yıllardır gelip-geçen yöneticiler ve Belediye Başkanları ne yazık ki Emirdağ’ın nüfusunun azalmasının temel sebeplerinden biri olan işsizlik konusunda ciddi adımlar atmadı veya atamadı. Bunun dışında ilçemizin önemli sorunlarından bir tanesi de kış dönemlerinde esnafın yaşadığı durağanlık ve buna bağlı olarak ortaya çıkan maddi sıkıntılar.
Her iki sorunun çözümü de ilçemize kazandırılacak olan yeni fabrika veya yeni işletmelerle ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Peki işsizlik ve esnafın kış aylarında yaşadığı bu sorunların çözüm yolu nereden geçiyor? Bilindiği gibi Eskişehir Yolu Üzerinde ilçemize ait bir Organize Sa nayi Bölgesi mevcut. Şu anda Organize Sanayi Bölgemiz de birkaç fabrika faaliyet göstermekte bunun yanısıra Tepeköy’de bulunan magnezyum tesisi de ilçemize istihdam konusunda ciddi anlamda katkı sağlıyor. Görüyoruz ki bu fabrikalar ve tesisler ilçemizdeki işsizlik sorununun çözümünde yetersiz kalıyor.
Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’yla yaptığımız röportajda Sayın Koyuncu bu konuda önemli bir adım daha atılacağının müjdesini verdi. Önümüzdeki aylarda Emirdağ Belediyesi bünyesinde ilçemize bir de Süt Ürünleri Fabrikası kazandırılacak. Bu da Emirdağ için istihdam ek bir demek. Bu da sevindirici bir haber olmakla beraber Emirdağ’daki işsizlik sorununu ne derece çözer bilemiyoruz.
Burada her fırsatta Emirdağ sevdasından bahseden ve Emirdağlı olmakla övünen Eskişehir’deki, Belçika’daki ve Türkiye’nin değişik yerlerindeki Emirdağlılara önemli görevler düşüyor. Eskişehir’deki Emirdağlılar Vakfı, Belçika’daki Emirdağ Dernekleri, yine yurtiçindeki ve yurtdışındaki Emirdağ sevdalıları bu konuda elini taşın altına koymalı. İlçemize kazandırılacak olan her bir fabrika veya tesis ilçemizdeki göçün önüne konulmuş bir set vazifesi görecektir. Hepimizin zaman zaman söylediği “Bu Emirdağ’dan birşey olmaz” düşüncesi ilçemize kurulacak olan fabrika veya tesislerle zaman içerisinde yerini farklı düşüncelere bırakacaktır...
Yeri geldiği zaman hepimiz diyoruz, Belçika’da şu kadar Emirdağlı var, Eskişehir’de şu kadar Emirdağlı var, Fransa’da şu kadar Emirdağlı var... Peki bu kadar Emirdağlı içerisinde Emirdağ’a fabrika veya tesis kurulmasına öncülük edecek bu konuda elini taşın altına koyabilecek hiç mi Emirdağlı yok? Elbette ki var... Ancak bu konuda geçtiğimiz hafta da belirttiğim gibi Emirdağ’ın yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan önemli isimleri ziyaret edilerek Emirdağ için destek istenmeli... Böylece hem istihdam konusunda hem de kışın esnafın yaşadığı durağanlık konusunda en önemli adım atılmış olacak diye düşünüyorum.
Bu vesileyle bu gece idrak edecek olduğumuz Kadir Gecenizi ve Salı günü idrak edecek olduğumuz Ramazan Bayramınızı canı gönülden kutluyor, hepinize esenlikler diliyorum...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile