Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
288
Makale Görünüm Sayısı
618366

Bugün Emirdağ küçük bir ilçe olsa da namı başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaca bilinen ülkemizin nadir ilçelerinden birisi.
Başta Belçika olmak üzere, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinde toplamda yüzbinin üze rinde Emirdağlı yaşamakta. Bunun yanısıra başta Eskişehir olmak üzere yurdun da dörtbir yanına dağılmış Emirdağlılar. Bayramlarda ve yaz aylarında ilçemizin nüfusunun ne kadar arttığına hep beraber şahit oluyoruz.
Ama toplam nüfusu yüzbinlerle ifade edilen ilçemizin ne yazık ki bugüne kadar yeteri kadar gelişemediğini, ekonomik anlamda hala Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçilere bağımlı olduğunu görüyoruz. Bunu nereden anlıyoruz peki? Bugün ilçemiz esnafları yaz sezonunu bekliyor, başka şehirlerden birçok esnaf da yaz sezonunda Emirdağ’da iş yapmak istiyor. Peki böyle böyle nereye kadar gidecek? Hiç bilen yok. Daha önce defalarca dile getirdim, defalarca kaleme aldım. İlçemizin önünü açacak ve Emirdağ’ın gelişimini hızlandıracak olan en önemli konu Organize Sanayi’nin gelişimidir. Bugün ilçemizdeki gençlerin işsizlik sorununa çözüm Organize Sanayi’den geçmektedir, esnafın kışın da en az yaz sezonu kadar ticaret yapmasının yolu organize sanayiden geçmektedir. Bunun için Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Ticaret Odası’na önemli görevler düşmektedir. Mevki olarak da İstanbul ve Ankara gibi önemli şehirlere yakın diyebileceğimiz ilçemiz kanımca büyük yatırımcılar için önemli bir fırsat
Ancak, bu avantajların bir heyet oluşturularak yurtiçinde ve yurtdışında bulunan önemli yatırımcılara anlatılması ve yatırımcının Emirdağ’a çekilmesi ge          rekmektedir. Bugün ilçemizde faaliyet gösteren kireç fabrikasında onlarca kişi istihdam edilmekte, Organize Sanayi’de bulunan bir fabrikada yüzlerce kişi istihdam edilmekte, yine organize sanayideki mantar fabrikasında da onlarca kişi istihdam edilmektedir.
Kısacası; göç vermekte olan Emirdağ’ın göç almaya başlayabilmesi ilçemize yapılacak olan yatırımlara bağlıdır. Yeri geldiği zaman Emirdağlıyız diye övünü yoruz ama hala Emirdağ’da insanlar işsizlikten muzdarip bu durumun artık bir son bulması dileğiyle...
Sağlıcakla kalın, Allah’a emanet olun...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile