Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
282
Makale Görünüm Sayısı
604493

Hz Muhammed (sav) Efendimizin doğumu Rebiülevvel'in 12'ci Pazartesi hicri yılıdır. 20 Nisan 571 miladi yılında sadece Dünya'yı değil bütün alemi şereflendirmiştir. Herşeyden önce Ruhu yaratılan Efendimiz, Hz Adem'in yaratılışı ile Efendimizin nuru tertemiz silsilesi nesebi Hz. Adem'e verildi. Ondan Hz. Nuh'a sonra Hz. İbrahim'e Hz. İsmail'e daha sonra Efendimizin Dedesi Abdulmuttalib'e babası Abdullah'a ondan annesi Âmine'ye ve nihayet Nuru her daim var olan Efendimiz, fiziki yaratılışı ile sahibini buldu. Annesi Âmine "Ben başka kadınlar gibi, gebelik zahmeti çekmedim. Fakat rüyamda biri gelip ey Âmine, iyi bilmelisin ki, sen âlemlerin hayırlısına hamilesin. Doğduğu vakit adını Muhammed 'sav' (övülmüş insan) koyasın" dedi. 
Efendimiz doğuştan sünnetli ve sırtında peygamberlik mührü ile doğmuştu. 
Hz. Muhammed (sav)’ın doğduğu gece yaşanan harikulade haller:
1- Kâbe’de mevcut 360 put devrildi.
2- Müşriklerin kutsal saydığı Sâve Gölü kurudu.
3- Yıllardır kuru olan Semâve vadisi sularla doldu taştı.
4- Mecusilerin 1000 yıldır yanan ateşi söndü.
5- İran Kisrâsının sarayındaki 14 sütun hisar yerle bir oldu!
6- O gece yıldızlar o 'kadar berraktı' ki biri şöyle dedi: “Elimi uzatsam alacak gibiydim."
7- O sabah Mekke’ye gelen Yahudi bir tüccar (aynı zamanda kâhin) Mekke ulularına sordu: “Bu gece aranızdan birinin oğlu oldu mu?”
Ona dediler: “Evet, Haşimoğulları mahallesinde bir yetim doğdu.”
Kâhin feryat etti: Eyvaaaahhhh! Yıllardır İsrailoğullarında bulunan Risalet-Nübüvvet artık Araplara geçti. Bundan sonra çok şerefli olacaksınız! Ama biz bittik!
O 'kutlu doğuş o' kadar bekleniyorduki. Pazartesi sabahı artık dünya bambaşka bir dünya olmuştu. Zulmün yerini Adalet, cehaletin yerini ilim ve güzel Ahlak Almıştı.
İsra Suresi:81 - De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkûmdur.” 
Hz Muhammed (sav) Efendimizin Veda Hutbesi son Peygamberin ümmetine son nasihatlarıdır, salat ve selam Âline Ashab'ına ve yolundan yürüyenlerin üzerine olsun...
Veda hutbesi video linki https://youtu.be/mc9Z9nbXOkc

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile