Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
353
Makale Görünüm Sayısı
1614435

Bilindiği üzere geçtiğimiz Ramazan Bayramı arefesinde Acarağa Firması’nın sorumlusu Muzaffer Yüksel ortadan kaybolmuş ve Acarağa’dan ev alan veya bir şekilde mağdur olan birçok kişi ortaya çıkmıştı.

İlçemizde, Acarağa’nın sorumlusu Yüksel’in ortadan kaybolmasıyla beraber birçok soru hala cevap bekliyordu. 

Konuyla ilgili olarak Cengiz Avdan (Osman Usta) da emniyete çağrılmış daha sonra serbest bırakılmıştı.

İlçemizde çok sayıda hemşehrimiz de Osman Usta’dan ev almış ve bu evlerinin akıbetinin ne olacağını merak ediyorlardı.

Konuyla ilgili olarak (Cengiz Avdan) Osman Usta’nın ilçemizdeki tam yetkili temsilcisi Hikmet Öztürk bir açıklama yaparak Osman Usta’dan ev alanların veya Osman Usta’yla çalışanların mağdur olmayacağını dile getirerek şu açıklamalarda bulundu : 

“Geçtiğimiz günlerde Emirdağ’da bazı sıkıntılar olduğunu öğrendim. Osman Usta firması sahibi Cengiz Avdan beni aradı, birlikte oturduk, konuştuk ve ben şu andan itibaren firmanın Emirdağ’daki tam yetkili temsilcisiyim.

“ÜÇÜZ KULELERİN YAPIMI RUHSAT ALINDIKTAN HEMEN SONRA BAŞLAYACAK” 

Burada şu anda bitmek üzere olan bir binamız var. Onu iskan alma aşamasına getirmeye çalışıyoruz. Tamamı satılmış durumda. İskanı alındıktan sonra burada insanlar oturmaya başlayabilecekler.

Yine Eskişehir Caddesi Üzerinde Orman İşletme’nin hemen bitişiğinde Üçüz Kuleler ismiyle andığımız 96 daire 2 dükkanlı bir inşaatımız var buna da başlamak üzereyiz. Projelerimizi hazırladık, yapı denetim firmasıyla anlaştık, aplikasyon projelerini de aldıktan sonra ruhsata müracaat edeceğiz ve inşallah çok kısa sürede Osman Usta ciddiyeti ve Osman Usta hoşgörüsüyle biz inşaatımızı tamamlayacağız.

Acarağa firması konusunda buradaki sıkıntıları kısmen vatandaşla yaptığım görüşmelerden biliyorum. Şimdi bizim Acarağa firmasıyla hiçbir organik bağımız yok. Ancak, Osman Usta burada inşaata başladığı zaman Acarağa yetkilisi Muzaffer Yüksel’le müşteri bazında ilişkileri olmuş. Bizimkiler ona maddi yönden, malzeme temininde, eleman temininde yardımcı olmuşlar Muzaffer Yüksel de Osman Usta’ya müşteri bulma konusunda yardımcı olmuş. Böyle bir çalışmaları olmuş. 

“HÜSEYİN ALHAN; ’KESİNLİKLE BEN BU İŞE GİRMEM’ DEDİ”

Şimdi izlenimim benim; Muzaffer Yüksel bir daireyi birkaç kişiye satmış, üç inşaata birden başlamış (biri bitmek üzere, ikisi de yarım) çok mağdur insan var. Ben bu konuda Muzaffer Yüksel’in dayısıyla (Hüseyin Alhan) daha önce tanıştım, konuştum. Bu mağdur insanların mağduriyetinin giderilmesi için bir görüşme yaptım. Biz de elimizden gelen yardımı yapalım dedik bu konuda çünkü bu mağduriyet bizim ismimizle birlikte anılıyor. Hüseyin’in bize dediği ise şu oldu; ‘kesinlikle ben bu işe girmem’. Ben 2013’de şirketten ayrıldım, alakamı kestim ondan sonra da benim şirketle hiç ilgim olmadı diyor. 

“ACARAĞA MAĞDURİYETİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİRİ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Şimdi, Acarağa Firması yakınlarından yani Muzaffer’in yakınlarından birileri çıkıp işe sahip çıksa biz de bilgimiz, görgümüz ve tecrübelerimizle ona yardımcı oluruz, en azından mağduriyetler asgariye indirilebilir. Şu ana kadar kimseden böyle bir ses çıkmadı. 

Şimdi Acarağa’nın biten bir binası var ama insanlar mağdur, neden mağdur? İskan alınmamış. Bizim burda yapabileceğimiz şu veya mağdurların yapabileceği şu; sözleşmenin bitmesine 4 aylık bir zaman kalmış, sözleşme bittikten sonra kat malikleri müracaat ederek müteahhidin karşısında bahisle iskan alabilirler, yasal olarak bu hakları var. Bu en azından 50 kişinin mağduriyetinin giderilmesi demektir. Bunun dışında Acarağa Firması adına biri elini taşın altına koymadıkça bu iş çözülmez. Örneğin vatandaş 200 bin TL’ye ev almış ve 20 bin TL.’sini vermiş. Kalan 180 bin TL’yi alıp işi tamamlayacak kişi ortada yok. Benim önerim bu firmanın (Acarağa) yakınlarından biri lütfen işe sahip çıksın. Resmi kanaldan şirketin iflası istenir, sigorta, vergi borçları devletin tarafında kalır sonra da bir kayyum atanır. Alacaklar toplanır, borçlar ödenir mağduriyetler en aza indirilir ama bunun için birinin çıkıp bu işin altına elini koyması lazım.

Osman Usta’nın ismiyle başlayan bütün bina, inşaat ne varsa kimsenin en ufak tereddütü olmasın taahhütlerimizi yerine getireceğiz. Eskişehir’de, Bilecik’te yaptığımız binalar var. Burda da yapıp teslim edip, iskanını alacağız. Yeni başlayacağımız Üçüz Kuleler’de resmi prosedürler biraz yavaş işliyor onları tamamladığımız zaman ruhsatımızı alıp inşaatımıza başlayacağız. Hedefimiz; önümüzdeki Temmuz’a kadar Üçüz Kulelerin bodrumlarını, zemin katlarını ve birinci katlarını bitirmek. Yeni en geç 2019 sonuna kadar Üçüz Kulelerin tamamını bitirerek iskanını almaya çalışacağız. 

“OSMAN USTA’NIN BAŞLADIĞI VE BAŞLAYACAĞI İNŞAATLARDA KİMSE TEDİRGİN OLMASIN”

Bundan sonra devam edecek miyiz? Şu anda bize arsa teklif edenler var, inşallah devam etmeyi düşünüyoruz. Devam etmememiz için bir sebep yok. Emirdağ’da bir potansiyel var biz bunun bilincindeyiz. İhtiyaç da var.

Osman Usta’yı bilenler, tanıyanlar zaten Osman Usta’nın aldığı işi tamamlayacağını bilir. Bu işin kıyısında kenarında bile olmayan insanlar ise dedikodu üretmiş olabilirler ama ben çok açık yüreklilikle söylüyorum Osman Usta’nın başladığı ve başlayacağı inşaatlarda hiç kimse tedirgin olmasın, bize güvensin. Allah’ın izniyle biz sonuna kadar taahhüdümüzün arkasındayız süreden daha erken bitirmeyi de hedefliyoruz. Tabi Muzaffer Yüksel’in ortadan kaybolması ve ismimizin Acarağa firmasıyla beraber anılması bizleri de üzmektedir. Bizim Acarağa firmasıyla hiçbir bağımız yok,  ne resmi ne de hukuki. Bizim bundan dolayı da mağduriyetimiz var. Bizim binalardan ipotek gösterilerek kredi çekildi Acarağa tarafından, yine Eskişehir’de bizim ismimiz kullanılarak mal alındı…

Ancak biz şunu diyoruz Osman Usta kime ne taahhütte bulunduysa hepsinin arkasında ve Osman Usta’dan dolayı kimse mağdur olmayacak” dedi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile