Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
353
Makale Görünüm Sayısı
1614512

Geçtiğimiz aylarda üçünçü yılını dolduran Emirdağ Belediye Başkanı Uğur Serdar Kargın geçtiğimiz üç yılın değerlendirmesini Emirdağ Gazetesi’ne yaparak, sorduğumuz soruları cevaplandırdı. İşte Emirdağ Belediye Başkanı U.Serdar Kargın’a sorduğumuz sorular ve verdiği cevaplar: 

•Emirdağ Belediyesinde son üç yılda neler değişti? Belediye tarafından hangi hizmetler yapıldı? Borçlu bir belediye devralandı borçlarla ilgili son durum nedir ve borçlardan dolayı Belediye hizmetlerinde aksamalar oluyor mu?

Kargın : Aşırı borç yükü altında olan Belediyemiz iyi bir mali ve idari disiplinle daha iyi hizmet edebilir bir hale geldi. Belediye’de göreve başladığımız hafta elektrikler kesilme noktasında idi. Bunun yanında işçi ve memur alacakları bankalara ve kurumlara olan borçlardan dolayı sıkıntılı bir durumdaydı. Bizim göreve başlamamızla beraber önceki dönemden kalan işçi ve memur alacakları ile banka kredilerinin tamamına yakını istikrarlı bir şekilde ödendi. Şu an itibariyle borçlar kontrol edilebilir bir duruma getirildi. Yaklaşık olarak eski parayla 13 trilyon olan Belediye gelir lerimiz yılbaşı itibariyle 23 trilyona çıktı. Gelir artışları ise; kayıp kaçakların önlenmesi, israfa son verilmesi, kayıt dışı gelirlerin kayıt altına alınması neticesinde bu denli yükseldi. Özellikle imar uygulamalarında elde edilen gelirler ve diğer gelirlerin tahsilatında tarafsız ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla Belediyemizin gelirleri arttırılmıştır. 

BORÇ ESKİ PARAYLA 40 TRİLYONDAN 20 TRİLYONUN ALTINA DÜŞTÜ!

Geçmiş dönemde 40 trilyona yakın olan borcumuz bugün itibariyle 20 trilyonun altına düşürülmüştür. Bu borç yüküne rağmen geldiğimiz ilk günden itibaren atıl durumda bulunan tesisler, araç ve gereçler hızla hizmete kazandırılmıştır. Kullanılmayan otogar binası yapılan müdahalelerin ardından şehirlerarası terminal olarak hizmet vermeye başlamıştır. Diğer bölümlerde de araç ve teçhizatların tamir ve bakımı yapılarak halkın hizmetine kazandırılmıştır. Eski Askeri Gazino olan alan tamamen yenilenerek sosyal hizmet alanı olarak Emirdağ halkının hizmetine sunulmuştur. Bu alan içerisindeki açmış olduğumuz aşevimiz bugün hayırseverlerin desteğiyle günlük 400 kişiye yakın yardıma muhtaç vatandaşımıza sıcak yemek verir hale gelmiştir. Bugüne kadar yaklaşık 300 bin servis yemek ücretsiz olarak muhtaç vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Ramazan ayı içerisinde de günlük 1000-1200 kişi hayırseverlerin katkılarıyla Belediyemiz aşevinde iftarını yapmaktadır.  

Aşevi aracımızla muhtaç vatandaşlarımızın evlerine kadar sıcak yemek ulaştırılmaktadır. Hayırseverlerin desteğiyle bayan ve erkekler için taziye evleri yapılmıştır. Bayanlarımızın spor yapabilmesi için eğitici eşliğinde pilates ve çeşitli dallarda kurslar verilmektedir. Yine hayırseverlerin katkılarıyla aynı bölgeye 3-6 yaş arası kreş açılmıştır  ve buradan 50’ye yakın öğrenci faydalanmaktadır. 

BUGÜNE KADAR 150 BİN METRE KARE BETON PARKE DÖŞEDİK!

Aynı tesis içerisinde etüt merkezi akıllı sınıf ve internet salonu hizmet vermektedir. Önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek olan fırınımızda yardıma muhtaç kişilere ücretsiz ekmek verilmek üzere çalışmalar yapılmaktadır. Tadilatı Belediyemiz tarafından yapılan bu fırın hayırseverlerin katkıları neticesinde alınan son sistem makinalarla önümüzdeki günlerde hizmete girecektir. Aynı tesis içerisinde park, bahçe ve yeşil alan düzenlemeleri yapılmıştır. Göreve gelir gelmez Belediyemize kazandırdığımız Üç Hilal Ltd. Şti. aracılığıyla beton parke üretimine başladık. Bugüne kadar yaklaşık 150 bin metrekare taş döşeyerek sokak ve caddelerimizi toz ve çamurdan arındırmış olduk. Bu çalışmalar esnasında yağmur suyu ve kanalizasyon hizmetleri altyapı çalışmaları da devam etmektedir. Yıllar önce çürümeye terkedilmiş atıl durumdaki asfalt şantiyesi bakım ve onarımları yapılarak tekrar hizmete sunulmuştur. Yüksek fiyattan dışardan temin edilen asfalt maliyetine kendi tesisimizde daha ucuza üretilir hale gelmiştir. Bu kap samda Belediyeye ait mevcut araç-ekipmanların bakım ve onarımı yapılmış ve bazı araçlar da alınarak Belediyemiz hizmetine sunulmuştur. 

HER MAHALLEYE ÇOCUK OYUN GRUPLARI KURULACAK!

Dönemimizde kurmuş olduğumuz park, bahçeler ekibiyle ilçe girişleri başta olmak üzere birçok yeşil alan ilçemize kazandırılmıştır. Atıl durumdaki parkların bakımı yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Önümüzdeki günlerde her mahalleye çocuk oyun grupları konularak parklarımız daha güzel bir hale gelecektir.  

İlçe kabristanlığına yapılan çalışmayla perişan durumdaki mezarlık bölgenin en modern mezarlığı haline gelmiştir. Oluşturduğumuz cenaze ekibiyle her cenaze evine ayrım yapmaksızın yemek, cenaze yıkama, Kur’an okuma ve masa sandalye hizmetleri verilmektedir.

Sosyal hizmetler kapsamında oluşturduğumuz ekiple her doğan bebeğe hoşgeldin bebek kampanyası kapsamında ziyaretler yapılmaktadır. Programlar düzenlenerek çeşitli hediyeler verilmektedir. Yine İlçemizde kültürel hizmetler çerçevesinde panel, konferans, konser, festival sportif etkinlikler yapılmaktadır. Bu çerçevede üç adet kültür yayını belediyemiz tarafından basılarak ilçemizin kültürüne kazandırılmıştır. Emirdağ eski evlerinin teşhiri için de ayrıca girişimlerde bulunulmuştur.   

Bu noktada Afyonkarahisar bölgesinde sosyal, kültürel projelerde en etkin Belediye olarak örnek bir Belediyeyiz bunu da belirtmek isterim.

EMİRDAĞSPOR’A SAHİP ÇIKIYORUZ!

Emirdağspor’a büyük destekler verilerek gerek altyapıda gerekse A takımlarda spora gereken destek verilmektedir. 

Emirdağ Belediyesi yaz spor okullarıyla üç eğitmen aracılığıyla yüzme, jimnastik, futbol, basketbol, pilates kursları açılmıştır. Bu kurslarda ilçe halkına ücretsiz hizmet verilmektedir. 

Şu anda Adaçal seyir tepesi projesi kapsamında ilgili kurumlara başvurular yapılmış olup, gerekli izinler beklenmektedir. 

Taahhüt ettiğimiz güneş enerjisi santraline ilişkin projeler son aşamaya gelmiştir. Bölgede sıcak su araştırmaları tamamlanmış olup Belediye adına ruhsatı alınan bu proje de sondaj aşamasına gelinmiştir. Önümüzdeki günlerde sondaj çalışmaları başlayacaktır. 

“VERMİŞ OLDUĞUMUZ SÖZLERİN ARKASINDAYIZ”

Beklemekte olan projelerimiz Belediyemizden kaynaklanan sıkıntılardan değil, bürokratik engellerden kaynaklanmaktadır. Taahhüt ettiğimiz bütün sözlerimizin bir bir takipçiyisiz ancak bilindiği gibi bu tür büyük projelerde bürokratik işlemler uzun sürmekte ve projelerin gerçekleştirilmesi zaman almaktadır.

Doğalgazla ilgili yoğun çalışmalar sonucunda ilçemiz kısa sürede doğalgaza kavuşturulacaktır. Yedikapı Barajından içmesuyu talebinde bulunulmuş halkımızın daha ucuza daha sağlıklı su kullanabilmesi için başvurular yapılmıştır. Gerekli izinlerin verilmesini beklemekteyiz. İçmesuyu arıtma tesisimiz dönemimizde faaliyete geçirilmiş olup halkımızın hizmetine sunulmuştur. Bütün su kuyuları bakım ve onarımları yapılmış otomasyon sistemiyle takip edilebilir hale gelmiştir.  

İlçemizdeki hayırsever Halaç ailesi tarafından yaptırılacak olan yaşlı bakım evine Belediye olarak proje ortağı olarak imzalar atılmıştır. Buraya ilişkin imar düzenlemesi ve arsa tedarikinde Belediye olarak katkıda bulunulmuştur. 

Belediye hizmet binamız yapılan tadilatlarla daha iyi hizmet verebilir hale getirilmiştir. Depo, arşiv ve elektronik arşiv sistemine geçilmiş ve halkın hizmet alması daha da kolaylaştırılmıştır. 

Temizlik hizmetleri geçtiğimiz yıllarda fahiş fiyata yapılırken dönemimizde aynı kişi sayısıyla daha ekonomik ve daha hızlı şekilde yapılmaktadır. 

İlçemize kurulan mobese hizmetine de Belediye olarak gereken destek verilmiştir. 

•Belediyeye sık sık müfettişler gel mekte bu nedenle hizmetlerde aksama oluyor mu?

“EN FAZLA TEFTİŞ GÖREN BELEDİYE BİZİZ”

Evet, mutlaka çeşitli aksamalar mutlaka oluyor. Kendi ölçeğimizdeki belediyeler içerisinde en fazla teftişi gören Belediye olma rekoru bizdedir. Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar birçok teftiş geçirmiş durumdayız. Geçirdiğimiz teftişler gerek şahsımı, gerek ekibimizi aşırı derecede oya lamakta zamanımızın önemli bir bölümünü almaktadır. Teftişler nedeniyle, yapılacak olan işlerde ve hizmetlerde gecikmeler yaşanmaktadır. Yapmış olduğumuz hemen her işte mutlaka teftiş geçirdik. Yapmamış olduğumuz birçok konuda da teftişler geçirmekteyiz. 

•Halkımızın ve gurbetçilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri doğalgazda son durum nedir? Tahminen Emirdağ merkeze doğalgaz ne zaman gelecek?

EMİRDAĞ MERKEZE 2018 YILINDA DOĞALGAZ VERİLECEK!

Yoğun çalışmalar ve girişimler neticesinde doğalgazı getirmek bize nasip oldu öncelikle bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Doğalgazda son durum ise; ana dağıtım şebekesinin ihalesi yapıldı. İlçe içerisindeki dağıtım şirketiyle  Belediyemiz arasında ortaklık anlaşması imzalandı. Bu yılın sonuna doğru anahattın biteceğini söyleyebiliriz. Sonrasında ilçe içi dağıtıma geçilecek. 2018 yılı içerisinde ilçe merkezimize de doğalgaz verilecektir. Tabi bu konuda herhangi bir aksama veya önemli bir sorun çıkmazsa.  

•Yine en çok merak edilen konulardan biri Emirdağ Belediyesi bu yıl bir festival düzenlemeyi planlıyor mu? 

BU YIL DA GURBETÇİLERİMİZ İÇİN ETKİNLİKLERİMİZ OLACAK

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gurbetçilerimiz için çeşitli etkinliklerimiz olacak. Ancak bu etkinlikler sadece bir günlük programdan ibaret olmayacak çok daha renkli, çok daha eğlenceli programlar düzenlenecektir. 

Ayrıca buradan gurbetçilerimizi bu kapsamda ilk defa yapılacak olan veteran futbol turnuvasına katılmaya davet ediyoruz. 

Gurbetçilerimizi en iyi şekilde ağırlamak ilçemizin öncelikli vazifelerinden biridir bunun bilincindeyiz. Hemşehrilerimizin tatillerini Emirdağ’da geçirmeleri için her türlü çalışma ve fedekarlığa hazırız.  

•İlçemiz Cumhuriyet Meydanı’nda yeni bir düzenleme yapılıyor. Zaman zaman eleştiri konusu olan bu düzenlemeyle ilgili ne diyecekseniz?

Gerek Cumhuriyet Meydanımız gerekse ilçemizdeki sosyal alanlar 20-30 bin kişiye göre planlanmışken yaz aylarında yaklaşık 150 bin kişiye hizmet veren alanlar haline gelmektedir. Dolayısıyla ortak alanlarda sıkışmalar yaşanmakta yetersizlikler tarafımızdan da görülmektedir. Bu sıkışmalar gerek Belediye gerekse diğer kamu kuruluşlarında benzer şekilde yaşanmaktadır. Önümüzdeki birkaç ayda yıl içerisindeki işlerin toplamından daha fazla hizmet talebi vardır. Aynı durum Cumhuriyet Meydanında ve Çarşı Merkezinde kendini göstermektedir. Şikayetlerde haklılık payı vardır. Ancak, gerek ilçemizin fiziki yapısı gerekse devletin bütçeden ayırdığı paylar bu kalabalığın taleplerini karşılamaya imkan vermemektedir. Temel sebep budur. Beğeni noktasında şikayetlerin gelme si normaldir. Çünkü hiçbir işte yüzde yüz beğeni sağlanılamaz. Eleştirilere anlayış gösteriyoruz ancak vatandaşın can ve mal güvenliği, huzuru için bu düzenlemenin yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şu an yaptığımız takiplerde trafiğin daha hızlı aktığı, yayaların daha çok rahat ettiği görülmektedir. Faydalarını inşallah zaman içinde hep birlikte göreceğiz.

Burada şuna da değinmek gerekiyor; nüfusu 50 binin altında olan Belediyelerde zabıta ekipleri trafikten sorumlu değil. İlçemiz Emniyeti de şu anda personel yetersizliğinden dolayı trafik konusunda yetersiz kalabiliyor. Şunu belirtmek istiyorum bu noktada Belediye Zabıta ekipleri trafik konusunda yetkili değil.

•Seçimden önce vermiş olduğunuz vaatler var. Bu vaatlerle ilgili çalışmalar ne durumda?

Seçim öncesi vermiş olduğumuz vaatlerin tamamının arkasındayız. Bütçe yetersizliğini, geçmişten gelen borçları ve başka sebepleri ortaya koyarak bu söz leri inkar etmemiz mümkün değildir. Son güne kadar vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz, ancak önümüze çıkartılacak siyasi ve bürokratik engeller ve öngörülemeyen sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabilir. Görevimiz durumdan şikayet etmek değil, vatandaşın şikayetlerini dinleyip, onlara en iyi çözümü üretmektir, halkımızdan beklentimiz bize olan güvenlerinin devam etmesidir. 

•Son olarak eklemek veya söylemek istediğiniz birşey varmı ?

Geçireceğimiz yeni teftişler halkımıza hizmet vermemize engel değildir. Her an her şartta, herkese hizmet şiarımızdır. Daha güzel, daha yaşanabilir, daha müreffeh bir Emirdağ için yılmadan çalışacağız...

Bu vesileyle tüm halkımızın Ramazan Bayramını kutlar; bayramın tüm Türk-İslam alemine, ülkemize, ilimize, ilçemize hayırlar getirmesini dilerim.

Yorumlar   

0 #1 AmmaAlper Tunga 28-06-2017 10:22
Amma abartmışsın Başkan. Her An, Her Şartta Herkese Hizmet...!
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile