Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
353
Makale Görünüm Sayısı
1614409

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda merkezi ilçemizde bulunan Afyonkarahisar Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne Mevlüt Topkaya’nın yerine ilçemiz Tarım ve Hayvancılık Müdürü M.Serdar Lökçü’yle beraber Bakanlık tarafından yeni bir yönetim atanmıştı. 

Daha sonraki süreçte birlik Afyonkarahisar’da geçtiğimiz Perşembe günü seçime gitmiş ve Mehmet PALA Başkanlığında yeni yönetim birlik üyeleri tarafından yeniden seçilmişti. Ancak, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçtiğimiz Perşembe günü yapılan olağanüstü kongre sonrası yeni seçilen yönetimin göreve başlamasını uygun görmedi ve ilçemiz Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Serdar Lökçü’nün Başkanlığında atanan yönetimin görevine devam edeceğini bildirdi.

Perşembe günü yapılan seçimle Başkan seçilen ancak görevine başlatılmayan Mehmet Pala ise konuyla ilgili olarak gazetemize bazı açıklamalarda bulundu.

“GAYET AÇIK, SEÇİK, NET BİR SEÇİM YAPTIK AMA GÖREV BİZE VERİLMEDİ”

İşte Mehmet Pala’nın konuyla ilgili açıklamaları:

“Öncelikle yaşanan süreçte; bilindiği gibi sanırım Şubat Ayı’nda eski birlik yönetimi denetleme geçirdiğinden dolayı kayyum atanacağı söylentilerini biz duyduk bizzat Bakan Bey’e kadar gittik ulaştık. Dedik ki; burada bizim 6 ırk hayvanımız var, yem fabrikamız var, Türkiye’de örneği olmayan besihanelerimiz var. Bakan Bey’e bu süreci seçim sonuna kadar ertelemesini AK Parti İlçe Başkanı Serkan Koyuncu ve TBMM’deki hemşehrimiz Cengiz Sağlam Bey, Mevlüt Topkaya ve ben giderek söyledik, rica ettik. Bize, buraya kayyum atanmayacağını hatta eski Birlik Başkanı’nın ödül beklerken cezalandırıldığını söyledi. Sonrasında 15 gün içinde kayyum atandı. Mevlüt Başkan daha önceden kayyum atanacağını bildiği için istifa etti. Geçtiğimiz Perşembe son kuruldu ondan bir hafta önce de genel kurula gittik. Genel Kurula gitmeden önce de biz Bakanlığa, İl Müdürlüğü’ne, ilçe Müdürlüğü’ne kayyum heyetine biz bu genel kurulun yapılması gerektiğini aksi takdirde birliğin feshedilme tehlikesi bulunduğunu söyledik.   Bunun yanında biz Bakanlığa, ilçe Tarım Müdürlüğü’nü, kayyum heyetine biz bu kurulu seçimli yapacağımızı ve yeterli sayıda imzayı topladığımızı bildirdik. Yönetmelik de gayet açık; üyenin %10’unun imzası toplandığı zaman her şartta seçime gidersin. Bu bilgiyi vermemize rağmen kayyum heyeti tarafından ana sözleşme için bu genel kurulun olduğu seçim yapılamayacağı konusunda ısrar edildi. Biz de bu kurulu seçimli yapacağımızı ve yeterli imzanın toplandığı konusunda ısrar ettik. Kurulda divan oluşturuldu ve biz seçim istediğimizi beyan ettik. Divan Başkanı da seçimi gündeme aldı 149 üyemiz seçime katıldı. 149 üyenin bana ve yönetimime 148’i oy verdi. Çay’dan bir üyemiz bize oy vermedi. 148 oyla bu yönetim usule uygun olarak seçildi. Bu arada kayyum heyeti ve hükümet temsilcisi hem bizi yanlış yönlendirdi hem divanı. Divan genel kurul tutanağını bize vermesi gerekirken bize vermedi. Ben Bakanlıktan gelen müfettişlerle görüştüm bu bizim en doğal hakkımız dedik. Bana 7 gün içinde bu tutanakların verileceği söylendi, dün ısrarla ilçe Tarım Müdürümüze de ısrarla bunu almamız gerektiğini söyledim. Dün saat 17.30’a kadar biz bekletildik. Bu genel kurul tutanaklarının bize verilemeyeceğini mevcut kayyum heyetine verileceğini kayyum heyetinin de bugün (perşembe) saat 10’da bize vereceğini beyan etti. Bugün saat 10’da bakanlıktan tekrar bir yazı geldi ve kayyum heyetinin görevine devam edeceği belirtildi. Ancak, bizim seçimimizde hiçbir usulsüzlük yoktur, seçim kameralı olarak yapılmıştır”

“ÜYELER BİRLİĞİN MERKEZİ EMİRDAĞ’DA KALSIN İSTİYOR”

Ayrıca, Afyonkarahisar Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Merkezi’nin Emirdağ’dan kaydırılacağı yönündeki söylentilerle ilgili olarak da Mehmet Pala şunları kaydetti :

“Evet, bu yönde söylentiler var. Bizim de bütün çabamız birliğin merkezinin Emirdağ’da kalması için. Genel Kurula da Serdar Bey babasının vefatından dolayı katılamadı Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim ise kurulda yaptığı konuşmada kesinlikle gündemlerinde satma, katma, işçi çıkarma gibi şeylerin bulunmadığını belirtti. Birliği daha da ileri noktaya taşıyacaklarını söyledi. Ancak, kurulda gündem maddelerine geçildiğinde ilk maddede başladı; birliğin malvarlığının, araçlarının satılabilmesi için yönetime yetki istendi. Ancak biz kurulda sadece iki maddeyi kabul etmedik bunlardan biri; birlik merkezinin Afyonkarahisar’a taşınması idi. Ancak, ben kurulda söz aldım ve hem fabrika hem çiftlik bugüne kadar yatırımlarımız 900 metrekare birliğin kendi binasının bulunduğunu Afyonkarahisar’da bir yer kiralansa aylığının 10 bin TL.’den aşağı olmayacağını belirttim. Oylamada üyeler de 137’ye 13 birlik merkezinin Emirdağ’da kalmasını istediler. Ayrıca, biz Emirdağ’ın da Afyonkarahisar olduğunu dile getirdik. Burada yaşanan tüm sürecin amacının birlik merkezinin Afyonkarahisar’a taşınmasıdır diye algılıyorum ben kendi şahsıma. Hedef; birliğin merkezinin Afyonkarahisar’a taşınmasıdır. Çünkü biz yeni seçildik ben ve yönetimdeki hiçbir arkadaş geçmiş yönetimlerde görev almamış. Diğer kabul etmediğimiz madde ise; gelirin tüm malvarlıklarından elde edilen gelirin %10’luk kısmının üst birliğe aktarılmasını kabul etmedik. Yönetim Kurulu kararıyla 5 milyon 600 bin TL. üyelerden fazla para alınmış. Bu birlikte 7 genel kurul oldu. Beşinde divan Başkanı bendim. O zaman üyeler zaten yönetim kuruluna yetki vererek biz bu paranın iadesini istemiyoruz demişlerdi. Paranın iadesini istesek; birliğin ekonomik durumu belli, birliğin borcu var. Bunu da oyladık ve 137’ye 12 gibi bir rakamla paranın iadesini reddettik

Bu birliğin sahibi üyelerimizdir. İstesek birliği fesedebilirdik. Ama biz orada gayet açık, seçik, net bir seçim yaptık bundan sonraki süreçte de hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Gerekli yerlere başvuracağız. Bölge İdareye yürütmenin durdurulması konusunda dava açacağız. Sonuna kadar biz hakkımızı aramakla mükellefiz. 

Ayrıca, şu andaki kayyum heyeti Afyon’dan bir bina tuttu diye biliyorum. Bu konuda biz de destek veriyoruz, merkezi Emirdağ’da kalmak şartıyla Afyon’a veya diğer ilçelere büro açılabilir dedik. 

Şu anda birliğe ait hayvanların yaylada otlaması gerekiyor ama hayvanlar kayyum heyeti tarafından riske atılmak istenmediği için yem veriliyor. Yaylada otlaması gereken hayvanların şu anda günlük yem masrafı 5 bin TL. Yem fabrikası birliğin hayvanına çalışıyor. Piyasaya da doğru düzgün yem satılamıyor şu anda” dedi.

“MERKEZ AFYON’A TAŞINMAK İSTENİYOR”

Yeni seçilen yönetimde yer alan Atilla Kökten ise yaptığı açıklamada; “Kayyumun yaptıklarından ve istediği yetkilerden ben birliğin merkezinin Afyon’a taşınmak istendiğini düşünüyorum. Emirdağ’da emek verilerek yapılan yem fabrikamız alınan 900 metrekare binamız, damızlık istasyonumuz satılarak birliğin merkezi Afyon’a taşınmak isteniyor. Ve bunu alenen de ortamda konuşuyorlar” dedi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile