Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
446
Makale Görünüm Sayısı
1874273
İlçemiz Belediye Başkanı Serkan Koyuncu yüzbinin üzerinde Emirdağlı hemşehrimizin yaşadığı Belçika’daki temas larını sürdürü yor.
Koyuncu geçtiğimiz Salı günü de Belçika’da bulunan Gazete Türk’ün sahibi Nejdet Özkan’ın sosyal medyada canlı yayın konuğu oldu ve kendisine yöneltilen soruları cevapladı.
İşte Nejdet Özkan’ın Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’ya yönelttiği sorular ve Belediye Başkanı’nın açıklamalarından satırbaşları.
Nejdet Özkan (Gazete Türk): Belçika’ya Belediye Başkanı olarak da gelmek nasip oldu bu nasıl bir duygu? Duygularınız, düşünceleriniz neler?
“BELÇİKA’DA 11 YILDA ÇOK BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİK OLMAMIŞ”
Serkan Koyuncu (Belediye Başkanı) : Öncelikle tüm Müslüman Aleminin üç aylarını ve yaklaşan kandilinizi kutluyorum. 2009’dan beri ilk defa Belçika ziyareti gerçekleştiriyoruz. Daha önce de bahsettiğim gibi düğün vesilesiyle Belçika’da bulunuyorum. Ancak tabi Emirdağ Belediye Başkanı olarak burada bulunuyo ruz.
Bizim dinlenmeye vaktimiz yok, ne Emirdağ için ne ülkemiz için. Durmadan koşacağız Allah nasip ederse biz de o mantıkla o düşünceyle geldik. En son 11 yıl önce geldiğimi söylemiştim gerçekten 11 yılda Belçika’da öyle aman aman çok büyük bir değişiklik olmadığını da gördüm.
11 yıldır ülkemizde pek çok pek çok değişim olmasına rağmen Belçika’da 11 yıldır herşey aynı.
Gazete Türk : Avrupa’da ırkçılık giderek artıyor. Almanya’da yaşanan olay bunun son örneği idi. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Cumhurbaşkanımız buraya geldiğinde şunu söyledi; siz artık Avrupalı Türklersiniz siz artık buraya yerleştiniz buraya entegre olun ama asimile olmayın, dininizi, dilinizi, aslınızı unutmayın dedi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
“BULUNDUĞUMUZ ÜLKEDE YAPTIĞIMIZ İŞİN EN İYİSİNİ YAPMAK ZORUNDAYIZ”
Koyuncu : Daha önce de söyledim; Peygamber Efendimizin veda hutbesinde bize emrettiği gibi Arabın Arap olmayana Arap olmayanın da Araba bir üstünlüğü yoktur. Dolayısıyla ne dinimizde ne de milletimizde ırkçılığın yeri yok. Tabi Sayın Cumhurbaşkanımızın sizlere talimatı bizlere de ricası bulunduğunuz yerde en iyisi olun. Siyasete girin, doktor olun, mühendis olun, mimar olun… Biz Avrupa’nın dilini öğreneceğiz, Avrupalı gibi konuşmamız lazım. Ama Cumhurbaşkanımızın dediği gibi asimile olmadan. Bulunduğumuz ülkede, yaptığımız işin en iyisini yapmak zorundayız.
Gazete Türk : Görev sürenizin bir yılı dolmak üzere gurbetçiler tatile geldiğinde Emirdağ’da neler göze çarpacak?
“ŞEHİR GİRİŞLERİNİ YENİDEN DÜZENLİYORUZ”
Koyuncu : İlk olarak şehir girişlerini taahhüt etmiştik. Bu yıl şehir girişinin ilkini yapıyoruz, yapacağız. Emirdağımıza Ankara, Eskişehir istikametinden girerken bir şehir girişimiz olacak. Böylece bir kent havasına bürünmüş olacağız. Belediyemizin yerini değiştiriyoruz. Şehrin merkezini trafik alanı az gezinti alanı fazla bir yer olarak dizayn etmeye çalışıyoruz. Kültür Evi planladık. Daha önce Emirdağ İnkilap İlkokulu olarak kullanılan 1902 yapımı binamızın 20 yıllığına tahsisini aldık şu anda da işin son noktasına geldik kültür evi olarak biz burayı kullanacağız.
Gazete Türk : Gurbetçilerimizin burada Emirdağ ile ilgili en büyük sorunları park, temizlik, su cadde sokaklardaki yollar, doğalgaz, huzurevi ihtiyacı, sosyal alan, yeme-içme alanları bunlar. Emirdağ bu sorunları aşabilir mi? Bir de genellikle merkeze araçlar girmiyor, insanların yoğun olduğu yerleri belli zamanlarda trafiğe kapatıyorlar. Böyle birşey Emirdağ’da yapılabilir mi?
“İLÇEMİZDE BUTİK SOKAKLAR İÇİN PROJE HA ZIRLIYORUZ”
Koyuncu : Öncelikle bu sorunları aşacağız onun için geldik. Trafiğe kapatmayla ilgili önce altyapısını tamamlamamız gerekiyor. Mesela; Emirdağ Belediyesini şehir dışına çıkarmak (şehir dışı da sayılmaz) bunun ilk adımıdır. Nasıl Emirdağ merkezdeki trafiği kapattığımız zaman, şehrin akışını, işleyişini, şehrin günübirlik devam eden sürecini etkilemezsek ancak o zaman kapatırız. Bundan sonraki zaman biz bu altyapıları yapacağız. Ne zaman olgunlaştı o zaman trafiğe kapatılır. Bunun yerine şunu düşünüyoruz biz nasip olursa; butik sokaklar. Tatil yörelerinde olduğu gibi; güneş battıktan sonra sıcak olmayan bir zamanda para harcamak, eğlenmek… Bununla alakalı birkaç tane butik sokağımız kafamızda oluştu bunları projeye döküyoruz. Projeden sonra da Emirdağımız butik sokaklara kavuşacak. Akşam 7,8’den sonra hayat durmayacak, bizim istediğimiz de bu Emirdağ esnafımızın istediği de bu.
Gazete Türk : İlçemizde bulunan Amorium hala turizme açılmadı. Ortaya çıkanlar da yok oluyor. Doğal şartlar, güneş, yağmur, soğuk o çıkan şeyleri de eritiyor. Amorium’un turizme kazandırılmasıyla ilgili bir çalışma olacak mı?
“KÜLTÜR EVİYLE BERABER İNANÇ TURİZMİNİN İLK ADIMLARINI ATMIŞ OLACAĞIZ”
Koyuncu : Amorium diğer adıyla Amuriye şimdiki adıyla Hisarköy. Davulga Kasabamıza bağlı bir mahalle. Amorium’la alakalı 4 yıllık ilçe başkanlığımızın tamamında birebir kendimiz ilgilendik. Şu anda Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü kazı yapıyor. Tabi bizi rahatsız eden şuydu; hocamız geliyor bir-iki ay kazı yapıyor, tatil oluyor geri dönüyor. Böyle olursa 150-200 yılda anca ortaya çıkacak Amorium. Tahminim 8. ay gibi Sayın Milletvekilimiz Ali Özkaya’nın da çok ciddi destekleriyle Turizm Bakan Yardımcımız Serdar Çam Beyefendi’ye gidip rica ettik. Raporumuzu hazırlayıp, sunduk; Amorium’daki ören yeri kazısını 12 aya yaymak için. Böylece Amorium daha çabuk ortaya çıksın. Sağolsun Serdar Çam Beyefendi bunu kabul etti ve kurula sundu. Kurulda da 40-50 yer için 12 ay kazı izni çıktı. Bu çok büyük bir şans. 2020’den itibaren 12 ay boyunca kazı yapılabilir bir alan. Havalar iyileşince gelip kazılara devam edecekler.
Buranın bir diğer özelliği de Selman-ı Farisi Hazretlerinin, Peygamber Efendimizin Ehlibeytimdendir dediği sahabe efendimizin Amorium’da yaşaması dolayısıyla Emirdağlı hemşehrimiz olması. Müslümanlığın yayılmasına vesile olan bir sahabe efendimiz. 8 yıl 10 yıl yaşadığı söyleniyor. Amorium inanç turizmine uygun.
Yine bir rivayete göre Ezop Masalları’nın yazarı Amorium’da yaşamış. Amorium eski dönemde İstanbul’dan sonra ikinci büyük şehir olarak gösteriliyor Bizans İmparatorluğu için. Uç beyliği gibi, askeri toplanma alanı. Burada askerler toplanıp, savaşa gidiyormuş.
Bunun yanında üstad Bediüzzaman Said-i Nursi Emirdağ nüfusuna kayıtlı. Bunu da kullanmamız lazım. Barla, Isparta, Kastamonu bunlar kullanıyor. Bugün Emirdağ Lahikası diye Üstad’ın kitabı var.
Kültür Evi dediğimiz yere de hem Selman-ı Farisi hem de Bediüzzaman Said-i Nursi üstadımızla ilgili kısımlar yapıyoruz. Dolayısıyla inanç turizminin ilk adımlarını da atmış olacağız.
4 YIL İÇİNDE YAPMAYI PLANLADIĞI PROJELERİ ANLATTI
Koyuncu Salı günü katıldığı programın devamında tüm dünyadaki Emirdağlılara seslenirken; göreve geldiği zaman içerisinde yaptıklarını ve 4 yıl içerisinde yapacaklarını da tek tek anlattı. Gurbetçilerin sorunlarına çözümler ürettiğini, bu çözümlerle gurbetçileri Emirdağ’a bağlayacağını ve dışarı gitmelerini önleyecek projeleri olduğunu da dile getiren Koyuncu yayının devamında düşüncelerini de açıkladı.
GURBETÇİLERLE BİRLİK TELİK İÇİN YILDA EN AZ İKİ KEZ TOPLANTI YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ
Koyuncu, Avrupa ile Emirdağlı gurbetçiler arasındaki birliktelik için, yılda en az 2 defa toplanılması, birisi Emirdağ’da, diğeri Avrupa’da olmak üzere mutlaka bir araya gelinmesi gerektiğini anlattı. Bu konuda hemen bir çalışmaya başlanması gerektiğini söyleyerek, Gazete Türk aracılığı ile tüm Avrupa’daki hemşerilerine gösterdikleri yakın ilgi ve alaka için teşekkür etti. Derleme : Emirdağ Gazetesi

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile