Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
446
Makale Görünüm Sayısı
1896070
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Manisa ve Ankara’nın ardından Elazığ’da meydana gelen üzücü depremin ardından gözler ülkemizin deprem haritasına çevrildi.
TÜRKİYE DEPREM RİSKİ HARİTASI 2020
En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete' de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.
Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.
EMİRDAĞ VE AFYON’UN DEPREM RİSKİ
AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan güncel deprem haritasına göre ilçemiz 2. derece deprem bölgesinde bulunuyor. Bunun yanısıra Gömü ve Davulga Beldeleri de 2. derece deprem bölgesinde yer alırken sadece daha önce belde olan ve köye dönüşen Aşağı Piribeyli Köyü 3. derece deprem kuşağında yer alıyor.
Bununla beraber Afyonkarahisar ise AFAD’ın Deprem Haritası’na göre 2. derece deprem bölgesinde bulunuyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile