Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
339
Makale Görünüm Sayısı
1508322

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece (bu gece) yapılacak ilk sahur ile başlayan Ramazan ayı, 03 Haziran günü tutulacak oruç ile sona erecek.
Ramazan ayı, bugün yapılacak olan ilk sahur ile başlarken EMİRDAĞ’da ilk sahur bu gece 04.09’a (İmsak) kadar yapılacak. Bunun yanısıra ilçemizde ilk oruç ise 19.59’da açılacak. Bu yıl Kadir Gecesi ise Ramazan Ayı’nın 26. gecesi olan 31 Mayıs Cuma gününe denk geliyor. İlçemizde ve Türkiye’nin birçok yerinde oruç tutanlar 16 saat civarında oruçlu kalacak.
Ramazan Bayramının birinci günü ise, 04 Haziran 2019 Salı. İlçemizde bayram namazı 06.10’da kılınacak.
SAHURA MUTLAKA KALKMALI
Ramazan Ayının belki en önemli öğünü sahurdur. Sahura mutlaka kalkmaya çalışmalı ve yemek olarak kalsiyum içeren süt, yoğurt, peynir gibi gıdalarla desteklenmiş hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Eğer erken acıkma sorunumuz varsa nohut, bulgur pilavı, mercimek gibi bakliyatları da tüketebiliriz. Aşırı sıcakları düşündüğümüzde ise sahurda kesinlikle aşırı yağlı ve tuzlu, unlu yemekler yememeliyiz.
GÜNDE EN AZ 2-2,5 LİTRE SU İÇİLMELİ
Vücudun su dengesini korumak için, susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık en az 2-2,5 lt (yaklaşık 12-14 su bardağı) su içilmelidir. İçildikten sonra susuzluğa neden olan gazlı içecekler yerine ayran, meyve suyu, maden suyu gibi doğal sıvıları tercih etmeliyiz.
İFTARDA AŞIRI YAĞLI YEMEK YENMEMELİ
İftar yemeklerinde ise yine aşırı yağlı yemeklerden uzak durmalı; yemeğe çorba ile başlayarak büyük bir porsiyon yerine az yemekle idare edip 1-2 saat sonra tekrar yemek alabiliriz. Tatlı olarak sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir.
Ramazan Ayında özellikle iftarlarda aşırı ve hızlı yemek yenilmesi, ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkaran başlıca hatalara bir örnektir.
Yine iftar sofralarımızda, her güne farklı bir gıda almaya çalışmalıyız. Et, balık, kuru bakliyat, sebze gibi gıdaları haftanın günlerine dağıtarak dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Izgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli; kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.
İftardan sonra fiziksel aktivitede bulunarak hem sindirimimize yardımcı olmalı, hem de gün boyu yavaşlayan metabolizmamızın normale gelmesini sağlamalıyız.
Ayrıca oruç tutmak kronik rahatsızlığı olmayan sağlıklı insanların metabolizmasında çok önemli değişikliklere yol açmıyor olsa da eğer ki şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklarımız ya da hamilelik ve emziklilik gibi özel durumlarımız varsa o zaman uzman hekime danışılmadan oruç tutulmamalıdır. Çünkü bu tür kronik rahatsızlıkları olanların, bedenlerine aşırı yüklenmesi, kalıcı ve ağır hasarlara yol açabilir.
İFTARDAN 1-1.5 SAAT SONRA HAFİF BİR ÖĞÜN YAPILABİLİR
Ramazan Ayı öncesinde hemen hepimiz 3 ana öğün yemek yiyoruz. Vücudumuz Ramazan Ayındaki 2 öğüne alışıncaya kadar iftardan 1-1,5 saat sonra hafif yiyeceklerle bir öğün daha yiyebilir, 3 öğünü tamamlamış oluruz.
Ramazan Ayının hepimize hayırlar, güzellikler getirmesini temenni ediyor; bütün halkımızın sağlıklı, huzurlu bir Ramazan Ayı geçirmesi dileklerimizle vatandaşlarımızın Ramazan Ayını tebrik ediyoruz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile