Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
339
Makale Görünüm Sayısı
1508246

İlçemizde ve çevre köylerde büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen ‘domalan’ (diğer adıyla trüf mantarı) mantarını toplamak isteyen vatandaşlar, nisan yağmurlarının ardından adeta arazilere akın etti.
Hemen her yerde yetişebilen ancak oldukça nadir bulunan bir tür olan domalan, özellikle Konya ve Afyon-Emirdağ yöresinde vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.
İlkbahar ile birlikte genellikle gruplar halinde domalan toplamaya çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı, evde tüketiyor ya da Salı pazarında kilosunu 80-100 TL’den satıyor.
AFRODİZYAK ETKİLİ
Bulunması ve toplanması zor olan bu mantara ilçemiz halkı arasında “domalan mantarı” da denilmektedir. Protein açısından çok zengin olan bu mantar türü etten daha değerli protein değerleri taşımaktadır.  Bununla birlikte cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır. Top lum arasında afrodizyak adıyla da anılmaktadır.
İLÇEMİZDE HANGİ BÖLGELERDE BULUNUYOR?
Yağmurların artmasıyla çoğalan domalan mantarı ilçemizde özellikle Karaağaç-Yarımca-Gömü-Tabaklar Köyleri çevresinde bulunuyor. Domalan mantarı toplamak için özellikle tatil günlerinde ilçemiz halkı bu bölgelere akın ediyor.
Çok lezzetli bir tada sahip olan domalan mantarı, fiyatının yüksek olması nedeniyle birçok kişi tarafından bilinmemektedir.
Pek çok yerde yetişen trüf mantarı başta Fransa olmak üzere İtalya, İspanya, Hırvatistan gibi Avrupa ülkelerinde üretilir.
>Ergün Yardımcı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile