Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
353
Makale Görünüm Sayısı
1610247

Geçtiğimiz yıl yapılan, Diyanet İşleri Başkanlığının yönetmelik değişikliği ile "Kutlu Doğum" haftasının adı "Mevlid-i Nebi" olarak değişmiş, haftanın başlangıcının ise Hicri Takvim'e göre Rebiülevvel ayının 12'nci günü olmasına karar verişmişti. Bu bilgilere göre Mevlid-i Nebi Haftası bu yıl 19 Kasım Pazartesi başlayacak.
Diyanet İşleri Başkanlığı Mevlid-i Nebi haftasında, çeşitli programlar düzenleyecek. Bu yılın Mevlid-i Nebi teması da "Peygamberimiz ve Gençlik" olarak belirlendi. Rebiülevvel ayının 12’inci gecesi; yani 19 Kasım Pazartesi gecesi aynı zamanda Mevlid Kandili’ni idrak edeceğiz.
Mevlid-i Nebi haftasıyla ilgili ilimiz Müftülüğü bir açıklama yaparak şunları kaydetti :

"Diyanet İşleri Başkanlığımız, Hz. Peygamber sevgisi etrafında toplumumuza birlik ve beraberlik mesajları sunmak amacıyla, Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte Mevlid Kandilini de içine alacak şekilde 17-25 Kasım arasını Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlamaktadır. Hz. Muhammed (sallallâhü aleyhi ve selem )’in getirdiği rahmet ve sevgi etrafında gönülleri birleştirmeyi gaye edinen bu haftada, âlemlere rahmet Efendimizi gereği gibi anma ve anlama, bu noktada toplumumuzda bir bilinç oluşturma gayesiyle Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yıl düzenlenecek Mevlid-i Nebi etkinliklerinin hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederiz.
Diyanet İşleri Başkanlığımız her yıl dini gün ve haftalardaki etkinliklerde işlenmek üzere bir tema belirlemektedir. Önceki yıllarda ele alınan başlıklar şunlardır: Tevhid ve Vahdet Gelin Birlik Olalım; Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı; Hz. Peygamber Din ve Samimiyet; Hz. Peygamber ve İnsan Onuru; Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku; Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi; Hz. Peygamber ve Güven Toplumu. 2018 yılı Mevlid-i nebi Haftasının ana teması ise “Hz. Peygamber ve Gençlik” olarak belirlenmiştir. Rabbim bu anmaları anlamaya, anlamayı da hayata aktarmaya vesile kılsın.
Başkanlığımız, öteden beri önemli dini gün ve haftalarda, özelde toplumumuz genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, böylece toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu bağlamda, yukarıda zikredilen gerekçelerle 2018 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nda “Hz. Peygamber ve Gençlik” konusunun ele alınması kararlaştırılmıştır.
Hiç kuşkusuz gerek Kur’an-ı Kerimde gerekse Hz. Peygamber efendimiz hayatında gençliğin ve gençlerin önemli bir yeri vardır. Kur’an bizlere Hz. Yusuf gibi, Hz. İbrahim gibi, Hz. Musa gibi ve hatta gençliklerinin baharında canlarını tehlikeye atmak pahasına şirke ve zulme başkaldırmak suretiyle yurtlarından çıkmak ve Cenab-ı Allah’ın izni ile bir mağarada üç yüz küsür yıl uyumak mecburiyetinde kalan Ashab-ı Kehf gibi genç şahsiyetlerden ve genç peygamberlerden söz ederek gençliğin önemi noktasında bizlere önemli telkin ve uyarılarda bulunmaktadır. Yine Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimizin o sıkıntılı zamanlarında yanında olan arkadaşlarına baktığımızda, o ilk Müslüman olan ve tevhid mücadelesini beraber verdiği yol arkadaşlarına baktığımızda ekseriyetle gençlerin yer aldığını görüyoruz. Ve Hz. Peygamber (s.a.v)’in gençlere önemli sorumluluklar verdiğini ve İslam’ın topluma aktarılması adına onların dinamizminden istifade ettiğini kaynaklarımızdan öğreniyoruz.
Bütün bunlardan hareketle Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından hafta boyunca yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilecek etkinliklerle Hz. Peygamber’in örnekliği çerçevesinde gençlik bilincine dikkat çekilecek ve toplumumuzda gençliğin önemine vurgu yapılarak, milli ve manevi değerlerine bağlı, kültürel ve ahlaki gelişiminde kamil bir seviyeye ulaşmış bir gençliğin var olmasına ve bu bilincin toplumuzda pekişmesine katkı sağlanacaktır. İlimizde ise, hafta münasebetiyle Afyonkarahisar İl Müftülüğünce bir dizi etkinlikler düzenlenecek"
İlçemiz Müftülüğü ise 22 Kasım Perşembe günü saat 19.30’da hafta dolayısıyla ilçemiz Belediye Çınar Düğün Salonunda bir program düzenledi. Programda slayt gösterisiyle beraber konferans verilecek.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile