Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
264
Makale Görünüm Sayısı
503646

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL sürecinde binlerce kamu görevlisinin yargılama aşaması bitmeden görevinden KHK ile ihraç edildiğini belirterek, takipsizlik veya beraat kararı aldığı halde görevine iade edilmeyen KHK mağdurlarının yaşadıkları sıkıntıların tespiti ve mağduriyetlerinin giderilmesi için hem Meclis araştırması istedi. Hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL sürecinde binlerce kamu görevlisinin yargılama aşaması bitmeden görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiğini ve kamu görevlilerinden bazılarının takipsizlik veya beraat kararı aldıkları halde görevlerine iadelerinin hala mümkün olmadığını söyledi.
OHAL KOMİSYONUNA BAŞVURULARDA HALA BİRÇOK MAĞDUR SONUÇ ALAMADI
Anayasanın 98’inci Türkiye Büyük Millet Meclisi içtüzüğünün 104. ve 105’inci maddeleri gereğince KHK mağdurları için “Meclis Araştırması Açılmasını” talep eden Milletvekili Köksal, “Öyle ki OHAL Komisyonuna başvurularında hala birçok mağdur sonuç alamamıştır. Takipsizlik veya beraat kararı aldığı halde görevine iade edilmeyen KHK mağdurlarının yaşadıkları sıkıntıların tespiti ve mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis araştırması açılmasını talep ettiğini” ifade etti.
BİNLERCE KAMU GÖREVLİSİ MASUMİYETLERİ İSPATLANMASINA RAĞMEN GÖREVLERİNE İADE EDİLMEDİ
15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ terör örgütünün darbe girişimden sonra ilan edilen OHAL neticesinde binlerce kamu görevlisinin yargılanmadan veya yargı aşaması tamamlanmadan KHK ile görevlerinden ihraç edildiğini hatırlatan Köksal, “Bu şekilde ihraç edilen kamu görevlilerinden bazıları yargılanmış, takipsizlik veya beraat kararı alarak suçsuzluklarını ispat etmişlerdir. Ne var ki yargıda aklanan bu mağdurların büyük bir bölümü masumiyetlerini ispatlamalarına rağmen görevlerine iade edilmemişlerdir. Bu mağdurların OHAL Komisyonuna başvuruları da sonuçsuz kalmıştır. Takipsizlik veya beraat kararı aldığı halde aylardır işine dönmeyi bekleyen binlerce kamu görevlisi vardır. Yine takipsizlik veya beraat kararı aldığı halde OHAL Komisyonunca göreve iade talebi reddedilenler vardır. Yargıda aklandığı halde görevine aylardır iade edilmeyen veya mahkemede suçsuzluğunu kanıtladığı halde başvuruları OHAL Komisyonunda reddedildiği için görevlerine geri dönemeyen mağdurlar açısından tam bir hukuksuzluk örneği yaşanmaktadır. Bu hukuk devletinde eşine rastlanılmayan bir uygulamadır.” dedi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile