Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
379
Makale Görünüm Sayısı
1728258

14 Ekim 2018 Pazar günü yani yarından sonra Belçika sandık başına gidiyor. Yüzbinin üzerinde Emirdağlının yaşadığı Belçika’da başta Brüksel ve Gent şehirleri olmak üzere birçok Emirdağlı isim seçimlerde değişik şehirlerden aday oldu.
Pazar günü Belçika’da yapılacak olan seçimle Belçikalılar Belediye Başkanlarını, Belediye Meclis Üyelerini ve İl Meclis Üyelerini belirleyecekler. Belçika’da toplam 589 belediye bulunuyor ve Pazar günü yapılacak olan seçimle bu belediyelerin  başkanları ve belediye Meclis Üyeleri belirlenecek.
Konuyla ilgili olarak Belçika’da yaşayan ve görüşlerine başvurduğumuz Emirdağlı isimler ise Pazar günü yapılacak olan seçimleri gazetemize değerlendirdi.
ŞÜKRÜ SAĞLAM - (BELÇİKA/GAZETECİ)
“Belçika’da bu hafta sonu yapılacak yerel seçimlerde Türk kökenli vatandaşların siyasi çalışmaları hız kazanmaya başladı.
Siyasi yelpazedeki çeşitli partilerden yine çok sayıda Türk kökenli adayların yanı sıra;Türkiye kökenli göçmenlerin kurduğu üç ayrı partinin yarışması,seçime ayrı bir renk katıyor.
Siyasi adaylar arasında afişlerin yırtılması, iftira, karalama, dedikodu ve çamur atma faaliyetleri bu seçim döneminde de yoğun olarak yaşandı.
Başkent Brüksel’de Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Schaerbeek, Laken, Evere, Saint Josse belediyesi içinde çok sayıda Türk kökenli aday yarışıyor.
Schaerbeek’te Liberallerin çoğunlukta olduğu Belediye başkan listesinin yine kazanması bekleniyor. Sait Köse’nin lis teden çekilmesi ile tek Türk kökenli Başkan yardımıcısı olarak kalan Sadık Köksal’ın başkan yardımcısı olarak yeni görevler üstlenmesi bekleniyor.
EMİR KIR SADECE TÜRK KÖKENLİLERİN OYUYLA SEÇİMİ KAZANABİLECEK Mİ MERAK KONUSU...
Seçim tartışmalarının en yoğun yaşandığı Saint Josse Belediyesi’nde ise durum kritik gözüküyor. Ülke genelinde yaşanan skandallara adı karışan PS’li siyasilerden dolayı anketlerde üçüncü parti durumuna düşen PS’in Türk kökenli Belediye Başkanı Erdal Emir Kır’ın Saint Josse Belediye Başkanı listesinin sadece Türk kökenlilerin oyu ile seçimi kazanıp kazanamayacağı merak konusu.
Brüksel’in Laken semti merkez belediyesinde Türk kökenli Şevket Temiz’in oylarını artırarak belediye başkan yardımcı olması bekleniyor.
Brüksel’in Evere semtinde 3 yıl başkan yardımcısı görevinde bulunan Ali İhsan İnce’nin bu seçimde asil olarak başkan yardımcısı olması bekleniyor.
GENT’TE 49 TÜRK KÖKENLİ ADAY BULUNUYOR
Belçika’nın 280 Bin nufuslu Gent şehrinin yüzde 10’unu oluşturan Türk kökenli göçmen vatandaşlar araaında 12 -15 bin arası bir seçmen kitlesi olmasına rağmen 51 sandalyeli Gent belediyesi için 49 Türk kökenli aday bulunuyor. Şehri yöneten “SP.a/Groen ve Open-Vld’’ ittifakının oy kaybına rağmen yine belediye yönetimine seçilmesi bekleniyor.
SÖZLÜ DESTEK DIŞINDA EMİRDAĞ’A SOMUT BİR FAYDALARI OLMAYACAK
Sonuç olarak Belçika’da yapılacak yerel seçimlerde aday olan siyasetçilere bu ülkede yaşayan göçmen kökenliler, Belçika’yı yönetmeleri için oy veriyorlar. Belçika Türk toplumunun 55 yıldır biriken dağ gibi sorunlarını çözmeleri için oy ve riliyor. Yerel yönetimlere seçilen Türklerden beklentiler Türkiye siyasetinin buralara taşınmamasıdır. Emirdağ özeline gelirsek, Belçika’da yerel yönetimlere seçilen Türk kökenlilerle fikir alışverişi ve yapılacak projelere sözlü destek dışında Emirdağ’a somut bir faydası olmayacağıdır.”
 TUNCER SARI  - (BELÇİKA-STK KANAAT ÖNDERİ)
“Belçika’daki seçimlerde benim de yaşadığım Gent’te Belediye Meclisi için 49 Türk kökenli aday var. İl Genel Meclisi için de 26 Türk kökenli aday var.
HANGİ PARTİYE OY VERECEĞİZ?
Pazar günü yapılacak seçimde tabiki partilerin yabancılar politikası ve adayın konumu, siyasi geçmişi, bulunduğumuz belediyeden menmuniyetimiz veya menmuniyetsizliğimizi dikkate alacağız.
Belçika geneli için bir diğer sorgulanması gereken durum ise; Türk kökenli seçmenin bulundugu belediyenin nüfusu ve Türk kökenliler nüfusun yüzde kaçını temsil ediyor? Temsil sayısı belediye kurumlarında çalışanlara yansıyor mu?
Örnegin ; “Gent şehrinde her 10 kişiden 1 kişi Türk kökenli, peki belediye ve bağlı kurumlarda çalışan 10 kişiden 1 tanesi Türk kökenli midir” bu soruları kendi kendimize sorup ona göre değerlendirmeliyiz.
Pazar günü yapılacak seçime 2 tane de Türk partisi giriyor. Seçim sonuçları açıklandığında göreceğiz ki; çok fazla aday ve parti ile Belçika’da yaşayan Türklerin oyu bölünecek.
Son olarak Belçika’daki mahalli seçim sonuçlarının Emirdağ’a bir etkisi olur mu soruna gelince; olmayan bir ilişki hiç bir şeyden etkilenmez.
Her yaz tatilinde birkaç seçilmiş Emirdağ Belediyesini nezaketen ziyaret eder, klasik görüşmeler yapılır, plaketler verilir, fotoğraflar çekilir, sosyal medyada paylaşılır.
Bu vesile ile Belçika mahalli seçim sonuçları ne olursa olsun Emirdağ ile ilişkileri etkilemez.”
NEJDET ÖZKAN - (BELÇİKA-GAZETECİ)
“2018 Belçika yerel seçimlerine Türk kökenli  aday çokluğu ve yabancıların kurduğu yeni partiler damgasını vurdu. Türk kökenli adaylar arasındaki aday çokluğu ve ilk defa yabancıların kurduğu içinde Türk kökenlilerin çoğunlukta bulunduğu partiler seçimlere ayrı bir şekil kazandırdı.
Eskiler “sandalyem gitmesin çok aday girmesin. Oyları bölmeyin” diyor. Yine “halk oyunu bana versin” diyorlar...
Yeniler “Artık çekilin, topluma birşey veremediniz. En çok oyu aldınız, güçlü şekilde birlik içinde size verdik 15 yıldır ne yaptınız”diyorlar…
Belçika’da bu yerel seçimler bazı sürprizlere gebe.
Ummadığınız aday çok oy alabilir…
Brüksel’deki seçim kıran kırana olacak…
Brüksel’deki seçimlerdeki adaylar arsında güç dengesi ve eşitsizliği de var. Bu seçimde o adayların avantajları var. Bu adayların elinde ekip, güç, pozisyonu ve ekonomik imkanları olanlar var. Diğer tarafta “ben halkın içinden geliyorum, donanımım ve kabiliyetim şu” diyen ve çevresindeki kişilerin güçlü desteğini alanlar var.
Bu seçimde, eski seçilmişlerin yaptıkları icraatı beğenmeyenler var. Eski yapılan hataları ögrenlerin şimdi onları ortaya atarak oy kazanmaya çalışanlar var…
Gent yerel seçimlerinde de aynı durum yaşanacak.
Süpriz sonuçlar olacak.
Halk eğer söylediklerini sandığa yansıtırsa, çok aday listenin ön sıralarındakiler aşağılara, en alltakiler en yukarı çıkabilir.
Gent’te halk birbirini çok yakından tanıyor. Küçük ama seçmeni çok olan bir belediye seçimi. Türkler ve yabancılar arasında ilişkisi iyi olanların başarılı olacağı bir seçim olacak. Belçika’lıların hergün milliyetçiliklerini ön plana çıkaracak olaylar ve programlar yapılıyor. Belçika’lı seçmenler eskisi kadar Türk adaylara oy verme devri bu seçimde de bitti diye düşünüyorum…
Anvers bölgesinde ise durum farklı…
Türk kökenliler girdikleri partiler içerisinde oy almaya çalışacaklar. Yabancılar yıllarca sol kökenli partiler içerisinde yer aldılar. Şimdi durum burada da farklı şekle büründü. Anvers’te bu seçimde, yabancıların kurdukları yeni parti ve aşırı sağcı parti içerisinde bulunan Türk kökenli adaylar var…
Seçimler sonunda, Türkiye ile ilişkilerde bu adaylar neler yapabilirler?
Belçika ile kardeş belediye olan belediyelerde, ilişkiler eskisi gibi olur. Fazla bir değişiklik olmaz. Belçika’daki belediyeler ekonomik yönden zengin değiller. Kendi içeriisinde dahi ekonomik kısıtlamalara gidiyorlar. Kültür-sanat ve spor üzerine çalışmalar daha sık olabilir.
“EMİRDAĞ İLE İLGİLİ PROJEM VAR” SÖZÜNÜ TEK BİR ADAYDAN DUYDUM
Emirdağ kökenli seçileceklerin Emirdağ’a neler yapacaklarını, Emirdağ ile bir projem var diyenler arasında bir tek bir adayın ağzından duydum. Bu aday Gent Belediyesine CD&V’den aday Abdil Kara “Emirdağ’a geldim, buradaki kurumlarla görüşeceğim, Belçika’dan neler bekliyorlar not alacağım. Ben orada neler yapabiliriz diye oradaki vatandaşlarımız ile birlikte ortak karar almaya gayret göstereceğim” diye görüş bildirmişti.
Türkiye ve Emirdağ’a fazla bir etkisi olmaz, çünkü yerel bazda ve 15-20 yıldır yapılan çalışmalar ortada.
BİLGİN ÖZÇİFTCİ - (BELÇİKA/GAZETECİ)
Bu pazar günü Belçika’da yerel seçimler yapılacak. Bu seçimlerde 2004 yılından bu yana AB ülke vatandaşı olmayan yabancılar da belediye seçimlerinde oy kullanma hakkına sahipler.
Birlikten güç doğar oylarınızı araştırmadan vermeyin.
Belçika’da bu pazar günü yapılacak seçimlerde aday olan Emirdağ kökenli adayların Türkiye’ye ve Emirdağ’a ne gibi bir faydaları olacağını şimdiden kestirmek mümkün değil.
Ben şahsım adına Türk toplumuna ve tüm insanlığa faydası olacak kişilerin kazanmasını diliyorum. Tüm adaylara şimdiden başarılar dilerim.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile