Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
379
Makale Görünüm Sayısı
1728326

Bilindiği gibi dün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ydü. Kadınlar Günü dün ülkemizde ve tüm Dünya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Emirdağ Gazetesi olarak biz de ilçemizde üç kadınla görüşüp Kadınlar Günü’ne ilişkin görüşlerini aldık. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’yle ilgili ilçemizde yaşayan üç kadınla yaptığımız görüşmeden açıklamalar :
İlk olarak ilçemiz Yeniköy’de ikamet eden Hülya Ekşi’ye 8 Mart’ı sorduk. Şimdiye kadar 3 şiir kitabı çıkaran ve pancar tarlasında ‘gündelikçi’ olarak çalışan Hülya Ekşi’nin açıklamarı şöyle :
“Bu güne özel dağıtılan karanfillerle Kadınlar Günü kutlamalarını yanlış buluyorum. Bu kutlama bizimle örtüşmüyor. Yılın 364 günü kadına şiddet, kadına taciz, kadını vurma-kırma, kafa gözünü yarmalar kolundan tutup sokağa atılmalar, eşikten itilmeler kaynar su ile yakılmalar, kurşun sıkılmalar olduğu sürece yılda bir gün kadınlar günü kutlamanın bir anlamı yok. Bunları göre göre kutlarsak zira bu bizi iki yüzlü yalan-dolan riyakar yapmaktan başka bir işe yaramaz ne yazık ki... Bunlar var, zira varolan yok sayılamaz...
Bazı kesimlerde kadının söz hakkı bile yok söz hakkı olmayan bir kadına bir gün bir karanfil verilse ne ifade eder onun için? Acı gerçeklerimizi bir günlük kutlama ile örtbas edemeyiz.. Nacizane iki dörtlüğümle Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün birgün layıkıyla kutlanması temennilerimle kutluyorum.
KADININ ADI YOKMUŞ DÜNYADA şiirinden;
Sekiz mart dünya kadınlar günüymüş şahane,
Üçyüz atmış beş günden yalnız bir gün verdiler.
Alkollü kocaya törede namus cinneti bahane,
Üçyüz atmış dört günde yere kadın serdiler.
***            ***        ***
Vurdurdular oğluna feryadına bakmadan,
Diri diri gömdüler kanı yere akmadan,
Öldürelim dediler adı kötü çıkmadan,
Üçyüz atmış dört günde yere kadın serdiler....
ŞİDDETİN BİTİP TÜKENDİGİ
KADINLAR GÜNLERİNE”
Görüşlerine başvurduğumuz bir diğer kadın ise Şenay Sular’dı.
Sular 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti : “Şimdiye kadar bana gelip de 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan olmadı. Burada kadın olmak çok zor. Çok sıkıntılar yaşadım. Başıma birçok olay geldi. Bir kadın olarak tek başına mücadele etmek çok zor. Öyle bir sıkıntılar yaşadım ki bildiğiniz gibi değil.
Devletten biz kadınlara yardımcı olmalarını istiyoruz. Şimdiye kadar kadın olarak çok şiddet de gördüm. Erkek gibi kendim çalıştım. Ayaklarımın üzerinde durmaya çalıştım işte. Türkiye’de desteğiniz olmadığı zaman kadın olmak çok zor” dedi.
Son olarak ilçemizde bir eczanede çalışan Ayşegül Örnek ise gazetemize şu açıklamalarda bulundu :

EMİRDAĞ’DA YETERLİ İŞ İMKANI YOK
“Ben Ayşegül Örnek. Emirdağ’da dünyaya geldim. Genelde ülkemizde kadınların ikinci planda kaldığını düşünüyorum. Kendim olarak değil ama Türkiye geneli böyle bana göre. Şiddet gören bayanlarla da karşılaşıyoruz, görüyoruz, duyuyoruz. Emirdağ bayanlar açısından çalışma ortamı olarak çok müsait değil daha fazla çalışma ortamının olması gerekiyor, böylece ellerindeki özgürlükten dolayı onlar da karşısındakine daha güçlü görünebilir. Emirdağ’da bayanların çalışabileceği yeterli bir iş ortamı yok. Bu önemli bir konu. Şu an eczane ortamında müşterilerden veya erkeklerden herhangi bir olumsuz hareket görmedim. Bunu Emirdağ biraz aştı diye düşünüyorum. En başta dediğim gibi uygun çalışma ortamı sağlanırsa Emirdağ’da kadınlar daha da güçlenecek diye düşünüyorum” dedi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile